Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1627250R000T0R
Y1627250R000T0R picture photo
Mfg. Part Number
Y1627250R000T0R
Brief Description
RES SMD 250 OHM 0.01% 1/2W 2010
Datasheet Download
Y1627250R000T0R.pdf
Availability of Y1627250R000T0R
QUANTITY
Y1627250R000T0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1627250R000T0R
Internal Part NumberEIS-Y1627250R000T0R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)250
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.198" L x 0.097" W (5.03mm x 2.46mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1627250R000T0R
Y1627250R000T0R Details Description
Related parts for Y1627250R000T0R
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
IC REG BUCK 12V 1A TO263-5 datasheet.pdf
TRANSISTOR NPN 2GHZ M33 datasheet.pdf
RES SMD 2M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPEN COLL 8DIP GW datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
XCEDE 3W RGHT 2PVH 8COL datasheet.pdf
D SUB FE 30A PCB PRESS IN CONTAC datasheet.pdf