Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y162733R0000F0R
Y162733R0000F0R picture photo
Mfg. Part Number
Y162733R0000F0R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 33 OHM 1% 1/2W 2010
Datasheet Download
Y162733R0000F0R.pdf
Availability of Y162733R0000F0R
QUANTITY
Y162733R0000F0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y162733R0000F0R
Internal Part NumberEIS-Y162733R0000F0R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVSMP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)33
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.198" L x 0.097" W (5.03mm x 2.46mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y162733R0000F0R
Y162733R0000F0R Details Description
Related parts for Y162733R0000F0R
RES 620 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN FFC TOP 14POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 0.931 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 675MA 440 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 3.9W 0603 datasheet.pdf
4700UF 10V 16X31MM 105C 10000H datasheet.pdf