Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y163045R0000B9W
Y163045R0000B9W picture photo
Mfg. Part Number
Y163045R0000B9W
Brief Description
RES SMD 45 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
Y163045R0000B9W.pdf
Availability of Y163045R0000B9W
QUANTITY
Y163045R0000B9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y163045R0000B9W
Internal Part NumberEIS-Y163045R0000B9W
SeriesVFCP
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)45
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y163045R0000B9W
Y163045R0000B9W Details Description
Related parts for Y163045R0000B9W
IC RTC CLK/CALENDAR SER 8-SOIC datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR TRI-ST SOT23-6 datasheet.pdf
LIGHT BAR 0.4X0.4" ALGAAS DUAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.110" (2.79mm) Solder datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
TERM TURRET SNGL GEB 10.500" L datasheet.pdf
ENCODER DYN REED SOLOMON SC/SCM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT PIN PCB datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T766 datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.0012UF RADIAL datasheet.pdf