Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1631300R000B9R
Y1631300R000B9R picture photo
Mfg. Part Number
Y1631300R000B9R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 300 OHM 0.1% 0.3W 1506
Datasheet Download
Y1631300R000B9R.pdf
Availability of Y1631300R000B9R
QUANTITY
Y1631300R000B9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1631300R000B9R
Internal Part NumberEIS-Y1631300R000B9R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPrecision Trimmed Ordering Procedure
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVFCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)300
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1506
Supplier Device Package1506
Size / Dimension0.150" L x 0.062" W (3.81mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1631300R000B9R
Y1631300R000B9R Details Description
Related parts for Y1631300R000B9R
IC VREF SHUNT 1.225V SOT23 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 220MA 1.7 OHM datasheet.pdf
CABLE MCX-RA/MCX-RA 18" RG-178 datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY 4PDT 125VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC CLK GENERAT SAS/SATA 16 TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 5.08MM datasheet.pdf