Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y4013300R000D9W
Y4013300R000D9W picture photo
Mfg. Part Number
Y4013300R000D9W
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 300 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
Y4013300R000D9W.pdf
Availability of Y4013300R000D9W
QUANTITY
Y4013300R000D9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y4013300R000D9W
Internal Part NumberEIS-Y4013300R000D9W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesFRST
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)300
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2.5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y4013300R000D9W
Y4013300R000D9W Details Description
Related parts for Y4013300R000D9W
FAN AXIAL 120X32MM 24VDC MC24B3 datasheet.pdf
IC RESET MONITOR 3.08V SOT143-4 datasheet.pdf
TERM SOLDER PIN .250" .113"L datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HALF BALL FOR PRESSURE SEAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf