Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y402524K0000Q9R
Y402524K0000Q9R picture photo
Mfg. Part Number
Y402524K0000Q9R
Brief Description
RES SMD 24K OHM 0.02% 1/2W 2010
Datasheet Download
Y402524K0000Q9R.pdf
Availability of Y402524K0000Q9R
QUANTITY
Y402524K0000Q9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y402524K0000Q9R
Internal Part NumberEIS-Y402524K0000Q9R
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesFRSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24k
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.198" L x 0.097" W (5.03mm x 2.46mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y402524K0000Q9R
Y402524K0000Q9R Details Description
Related parts for Y402524K0000Q9R
CONN HEADER VERT 15POS .100 TIN datasheet.pdf
RACK ALUM 13X17X3.5 BLK datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 330MA 1.36 OHM datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 10HSIP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS R/A 5MM datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 11MM datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 300VAC RADIAL datasheet.pdf