Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y607112K1000V0L
Y607112K1000V0L picture photo
Mfg. Part Number
Y607112K1000V0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12.1K OHM .3W .005% RADIAL
Datasheet Download
Y607112K1000V0L.pdf
Availability of Y607112K1000V0L
QUANTITY
Y607112K1000V0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y607112K1000V0L
Internal Part NumberEIS-Y607112K1000V0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesHZ
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±0.005%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.415" L x 0.162" W (10.54mm x 4.11mm)
Height0.450" (11.43mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y607112K1000V0L
Y607112K1000V0L Details Description
Related parts for Y607112K1000V0L
JUMPER-H1502TR/A2015L/X 5" datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC TXRX 3.3V RS485 LOWPWR 8-DIP datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 9V datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
IC SENSOR TCH PURETOUCH 28SSOP datasheet.pdf
FEED THROUGH MOD TERM BLOCK datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG RED 1000' datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 79POS CABLE PIN datasheet.pdf