| Internal Part Number | EIS-YB03KW01-5C12-JB | |
| Product Training Modules | 3D CAD Models | |
| 3D Model | YB03KW01-5C12-JB | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | Panel Indicators, Pilot Lights | |
| Series | YB | |
| Type | LED | |
| Lamp Color | Red | |
| Lens Color | Red | |
| Lens Transparency | Diffused | |
| Ratings | DC | |
| Voltage | 12V | |
| Current | - | |
| Panel Cutout Shape | Round | |
| Panel Cutout Dimensions | 0.63" (16.00mm) | |
| Lens Style/Size | Rectangle with Flat Top, 21.00mm x 15.00mm | |
| Millicandela Rating | - | |
| Wavelength - Peak | - | |
| Viewing Angle | - | |
| Termination Style | Quick Connect - 0.110" (2.8mm) | |