NKK Switches YB15CKW01-05-FB
YB15CKW01-05-FB picture photo
Mfg. Part Number
YB15CKW01-05-FB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
YB15CKW01-05-FB.pdf
Availability of YB15CKW01-05-FB
QUANTITY
YB15CKW01-05-FB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB15CKW01-05-FB
Internal Part NumberEIS-YB15CKW01-05-FB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB15CKW01-05-FB
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapGreen (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorIncandescent, Green
Illumination Voltage (Nominal)5 VAC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB15CKW01-05-FB
Related LinksYB15CKW, YB15CKW01-05-FB Datasheet, NKK Switches Distributor
YB15CKW01-05-FB Details Description
Related parts for YB15CKW01-05-FB
CAP CER 1500PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG SS 10POS STRT W/SCKT datasheet.pdf
REED SENSOR W/INTEGRAL FLOAT datasheet.pdf
MOTOR (T-PRESS) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 1POS INLINE PIN 12 datasheet.pdf
JUMPER/CONTACT datasheet.pdf
70V P-channel enhancement mode MOSFET IC datasheet.pdf