NKK Switches YB15SKW01-5F12-JB
YB15SKW01-5F12-JB picture photo
Mfg. Part Number
YB15SKW01-5F12-JB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
YB15SKW01-5F12-JB.pdf
Availability of YB15SKW01-5F12-JB
QUANTITY
YB15SKW01-5F12-JB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB15SKW01-5F12-JB
Internal Part NumberEIS-YB15SKW01-5F12-JB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB15SKW01-5F12-JB
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC/DC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB15SKW01-5F12-JB
Related LinksYB15SKW0, YB15SKW01-5F12-JB Datasheet, NKK Switches Distributor
YB15SKW01-5F12-JB Details Description
Related parts for YB15SKW01-5F12-JB
MODULE AC SWITCH RECEIVER 315MHZ datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 7A TO-220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 50V 20% 2917 datasheet.pdf
IDC CABLE- ASC40B/AE40G/ASC40B datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 1.5A SOT-32 datasheet.pdf
RES SMD 34.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 120K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZE10 M25 datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 2POS WHT datasheet.pdf