NKK Switches YB16CKG03-2CF12-JB
YB16CKG03-2CF12-JB picture photo
Mfg. Part Number
YB16CKG03-2CF12-JB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
YB16CKG03-2CF12-JB.pdf
Availability of YB16CKG03-2CF12-JB
QUANTITY
YB16CKG03-2CF12-JB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB16CKG03-2CF12-JB
Internal Part NumberEIS-YB16CKG03-2CF12-JB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB16CKG03-2CF12-JB
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Red/Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life200,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB16CKG03-2CF12-JB
Related LinksYB16CKG03, YB16CKG03-2CF12-JB Datasheet, NKK Switches Distributor
YB16CKG03-2CF12-JB Details Description
Related parts for YB16CKG03-2CF12-JB
CONN HEADER 14POS STR LONG LATCH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC RF TXRX SINGLE CHIP 48-LQFP datasheet.pdf
DIODE RF PIN 150V 100MA SOT323 datasheet.pdf
LENS/HOLDER TAPE FOR CREE MX6 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 6.5A 15 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS JAM NUT SKT datasheet.pdf