NKK Switches YB16MKG01-6B-JB
YB16MKG01-6B-JB picture photo
Mfg. Part Number
YB16MKG01-6B-JB
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
YB16MKG01-6B-JB.pdf
Availability of YB16MKG01-6B-JB
QUANTITY
YB16MKG01-6B-JB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB16MKG01-6B-JB
Internal Part NumberEIS-YB16MKG01-6B-JB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationYB Series, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB16MKG01-6B-JB
PCN Design/SpecificationLP01, YB, YB2 Series 06/Nov/2012
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesYB
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, White
Illumination Voltage (Nominal)3.6 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life200,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB16MKG01-6B-JB
Related LinksYB16MKG, YB16MKG01-6B-JB Datasheet, NKK Switches Distributor
YB16MKG01-6B-JB Details Description
Related parts for YB16MKG01-6B-JB
SIDACTOR 170V 400A SURG DO-214AA datasheet.pdf
CAP ARRAY 4700PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN D-SUB RECEPT 15POS W/O CONT datasheet.pdf
CAP FILM 0.16UF 2% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
VARISTOR 162V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
IC FIFO 2048X18 SYNC 25NS 64TQFP datasheet.pdf
SPACER CIRCULAR GEN PURP 0.090" datasheet.pdf
RES 158K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 2A SMA datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.02UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf