NKK Switches YB16WSKG01-12-EB
YB16WSKG01-12-EB picture photo
Mfg. Part Number
YB16WSKG01-12-EB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
YB16WSKG01-12-EB.pdf
Availability of YB16WSKG01-12-EB
QUANTITY
YB16WSKG01-12-EB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB16WSKG01-12-EB
Internal Part NumberEIS-YB16WSKG01-12-EB
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB16WSKG01-12-EB
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapYellow (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorIncandescent, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB16WSKG01-12-EB
Related LinksYB16WSKG, YB16WSKG01-12-EB Datasheet, NKK Switches Distributor
YB16WSKG01-12-EB Details Description
Related parts for YB16WSKG01-12-EB
CABLE FLAT FLEX 10POS 1MM 6" datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 300V 15A D2PAK datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 10POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 200V 5W T18 datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 1POS GOLD datasheet.pdf