NKK Switches YB226CWSKW01/CUL-5F24-FB
YB226CWSKW01/CUL-5F24-FB picture photo
Mfg. Part Number
YB226CWSKW01/CUL-5F24-FB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Datasheet Download
YB226CWSKW01/CUL-5F24-FB.pdf
Availability of YB226CWSKW01/CUL-5F24-FB
QUANTITY
YB226CWSKW01/CUL-5F24-FB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB226CWSKW01/CUL-5F24-FB
Internal Part NumberEIS-YB226CWSKW01/CUL-5F24-FB
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeSquare, Button, Flush
Color - Actuator/CapGreen (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsSquare - 21.00mm²
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life200,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB226CWSKW01/CUL-5F24-FB
Related LinksYB226CWSKW01, YB226CWSKW01/CUL-5F24-FB Datasheet, NKK Switches Distributor
YB226CWSKW01/CUL-5F24-FB Details Description
Related parts for YB226CWSKW01/CUL-5F24-FB
CAP CER 0.018UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 8.5"L X 6.72"W datasheet.pdf
CON TERMINAL BLOCK SPRING CLAMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
PHENOLIC AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1A 240 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
IC REG LDO 1.7V 0.15A SNT6A datasheet.pdf