NKK Switches YB25CKW01-2CF24-JB
YB25CKW01-2CF24-JB picture photo
Mfg. Part Number
YB25CKW01-2CF24-JB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Datasheet Download
YB25CKW01-2CF24-JB.pdf
Availability of YB25CKW01-2CF24-JB
QUANTITY
YB25CKW01-2CF24-JB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB25CKW01-2CF24-JB
Internal Part NumberEIS-YB25CKW01-2CF24-JB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
Value Added and Custom Switch Capabilities
RoHS InformationYB Series, Cert of Compliance
Featured ProductYB2 Series Pushbutton Switches
Pushbutton Switches
3D ModelYB25CKW01-2CF24-JB
PCN Design/SpecificationYB,YB2 Series Mounting Nut 24/Feb/2012
LP01, YB, YB2 Series 06/Nov/2012
FamilyPushbutton Switches
SeriesYB
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Red/Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB25CKW01-2CF24-JB
Related LinksYB25CKW01, YB25CKW01-2CF24-JB Datasheet, NKK Switches Distributor
YB25CKW01-2CF24-JB Details Description
Related parts for YB25CKW01-2CF24-JB
RES SMD 1.4KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 2A TO-92 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 500MA 24V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 24V datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR .035W AB 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 0.1% 1W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC AMP PREC CS 50V SOT23 datasheet.pdf