NKK Switches YB25SKG01-12-CB
YB25SKG01-12-CB picture photo
Mfg. Part Number
YB25SKG01-12-CB
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
YB25SKG01-12-CB.pdf
Availability of YB25SKG01-12-CB
QUANTITY
YB25SKG01-12-CB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB25SKG01-12-CB
Internal Part NumberEIS-YB25SKG01-12-CB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationYB Series, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB25SKG01-12-CB
PCN Design/SpecificationYB,YB2 Series Mounting Nut 24/Feb/2012
LP01, YB, YB2 Series 06/Nov/2012
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesYB
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapRed (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorIncandescent, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB25SKG01-12-CB
Related LinksYB25SKG, YB25SKG01-12-CB Datasheet, NKK Switches Distributor
YB25SKG01-12-CB Details Description
Related parts for YB25SKG01-12-CB
IC VREF SHUNT 2.5V TO92-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 10V 20% 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 7/16 UNF 5V datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
LED AMST-UWBH COOL WHT 6500K SMD datasheet.pdf
RES 1.06K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CTV 99C MIXED(TWIN) PIN J/N RE datasheet.pdf
LED DRIVER 96W 34V 277-480 datasheet.pdf