NKK Switches YB25WCKW01-28-FB
YB25WCKW01-28-FB picture photo
Mfg. Part Number
YB25WCKW01-28-FB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Datasheet Download
YB25WCKW01-28-FB.pdf
Availability of YB25WCKW01-28-FB
QUANTITY
YB25WCKW01-28-FB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB25WCKW01-28-FB
Internal Part NumberEIS-YB25WCKW01-28-FB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB25WCKW01-28-FB
PCN Design/SpecificationYB,YB2 Series Mounting Nut 24/Feb/2012
LP01, YB, YB2 Series 06/Nov/2012
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapGreen (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorIncandescent, Green
Illumination Voltage (Nominal)28 VAC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB25WCKW01-28-FB
Related LinksYB25WCKW, YB25WCKW01-28-FB Datasheet, NKK Switches Distributor
YB25WCKW01-28-FB Details Description
Related parts for YB25WCKW01-28-FB
SENSOR 200PSI 3/8-24 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/8-27NPT 4-20MA datasheet.pdf
LIMIT SWITCH datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG NATURAL 1000' datasheet.pdf
RES 150K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf