FFF YB66215000J0G
YB66215000J0G picture photo
Mfg. Part Number
YB66215000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
508 TB RIS CLA 3-ROWS
Datasheet Download
YB66215000J0G.pdf
Availability of YB66215000J0G
QUANTITY
YB66215000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YB66215000J0G
Internal Part NumberEIS-YB66215000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesYB
PackagingBulk
Number of Levels3
Positions Per Level22
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge14-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB66215000J0G
Related LinksYB6621, YB66215000J0G Datasheet, FFF Distributor
YB66215000J0G Details Description
Related parts for YB66215000J0G
LABEL MINIJACK/OPTIJACK DM CLEAR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
DIODE MODULE 200V 1200A DO200AB datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN MCX JACK STR 50OHM CRIMP datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf