FFF YC22215000J0G
YC22215000J0G picture photo
Mfg. Part Number
YC22215000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
508 TB RISING CLAMP 180D
Datasheet Download
YC22215000J0G.pdf
Availability of YC22215000J0G
QUANTITY
YC22215000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YC22215000J0G
Internal Part NumberEIS-YC22215000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package135
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesYC
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level22
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge16-26 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YC22215000J0G
Related LinksYC2221, YC22215000J0G Datasheet, FFF Distributor
YC22215000J0G Details Description
Related parts for YC22215000J0G
CAP TANT 10UF 20V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN D-SUB LOCKING POST ZINC datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 2.94KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 5% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP ARRAY 100PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
LSF-SMT 7.62/02/180 3.5 BK datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 120POS SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 6POS BLK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf