FFF YE04015000J0G
YE04015000J0G picture photo
Mfg. Part Number
YE04015000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB RIS CLA 2ND-LEVEL
Datasheet Download
YE04015000J0G.pdf
Availability of YE04015000J0G
QUANTITY
YE04015000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YE04015000J0G
Internal Part NumberEIS-YE04015000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package140
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesYE
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level4
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Front, Side), Mid Wire Entry Level
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YE04015000J0G
Related LinksYE0401, YE04015000J0G Datasheet, FFF Distributor
YE04015000J0G Details Description
Related parts for YE04015000J0G
RES SMD 133 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 2KV NP0 1808 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 50A TO-3P datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf