FFF YE14015000J0G
YE14015000J0G picture photo
Mfg. Part Number
YE14015000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB RIS CLA 2ND-LEVEL
Datasheet Download
YE14015000J0G.pdf
Availability of YE14015000J0G
QUANTITY
YE14015000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YE14015000J0G
Internal Part NumberEIS-YE14015000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package35
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesYE
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level14
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Front, Side), Mid Wire Entry Level
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YE14015000J0G
Related LinksYE1401, YE14015000J0G Datasheet, FFF Distributor
YE14015000J0G Details Description
Related parts for YE14015000J0G
RES SMD 237K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
ANVIL MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
RES 10.9K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
POT 10K OHM 3/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
CABLE 5POS .100 JUMPER 6 INCH datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER PSIA datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf