TDK Corporation YFF15PC0G435M
YFF15PC0G435M picture photo
Mfg. Part Number
YFF15PC0G435M
Manufacturer
Product Category
Feed Through Capacitors
Brief Description
CAP FEEDTHRU 4.3UF 10V 20% 0402
Datasheet Download
YFF15PC0G435M.pdf
Availability of YFF15PC0G435M
QUANTITY
YFF15PC0G435M Order Process
Ship out your order
Specifications of YFF15PC0G435M
Internal Part NumberEIS-YFF15PC0G435M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Capacitance Replacement
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
Standard Package1
Category Filters
FamilyFeed Through Capacitors
SeriesYFF15PC
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance4.3µF
Voltage4V
Current2A
DC Resistance (DCR)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric), 4 PC Pad
Height (Max)0.014" (0.35mm)
Size / Dimension0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Thread Size*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YFF15PC0G435M
Related LinksYFF15P, YFF15PC0G435M Datasheet, TDK Corporation Distributor
YFF15PC0G435M Details Description
Related parts for YFF15PC0G435M
FUSE CERAMIC 250MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LM4671ITL datasheet.pdf
MODULE DDR2 512MB 200-SORDIMM datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 18-75VIN 15VOUT datasheet.pdf
LENS FOR CREE MC-E datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
RES 189 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
PROCESS METER 0-50MA LED PNL MT datasheet.pdf
RES 0.121 OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 110PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf