Samtec, Inc. YFS-20-03-H-05-SB-K
YFS-20-03-H-05-SB-K picture photo
Mfg. Part Number
YFS-20-03-H-05-SB-K
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RECPT 100POS 1.27MM SMD
Datasheet Download
YFS-20-03-H-05-SB-K.pdf
Availability of YFS-20-03-H-05-SB-K
QUANTITY
YFS-20-03-H-05-SB-K Order Process
Ship out your order
Specifications of YFS-20-03-H-05-SB-K
Internal Part NumberEIS-YFS-20-03-H-05-SB-K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesSamArray® YFS
PackagingTube
Connector TypeArray, Female Sockets
Number of Positions100
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows5
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Mated Stacking Heights5mm, 7mm, 9mm, 12mm, 19mm, 25mm
Height Above Board0.134" (3.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YFS-20-03-H-05-SB-K
Related LinksYFS-20-03, YFS-20-03-H-05-SB-K Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
YFS-20-03-H-05-SB-K Details Description
Related parts for YFS-20-03-H-05-SB-K
RES 36K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 55NS 32PLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 138POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Crystal 3.579545MHz 30ppm 18pF 150 Ohm -40°C - 125°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES SMD 17.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE GLASS 4A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 15A 125V datasheet.pdf