Vishay/Dale CRCW040243K0FKEDHP
CRCW040243K0FKEDHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW040243K0FKEDHP
Brief Description
RES SMD 43K OHM 1% 1/8W 0402
Datasheet Download
CRCW040243K0FKEDHP.pdf
Availability of CRCW040243K0FKEDHP
QUANTITY
CRCW040243K0FKEDHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW040243K0FKEDHP
Internal Part NumberEIS-CRCW040243K0FKEDHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW040243K0FKEDHP
Related LinksCRCW04024, CRCW040243K0FKEDHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW040243K0FKEDHP Details Description
Related parts for CRCW040243K0FKEDHP
CAP CER 2200PF 25V Y5V 0402 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100 EXTEND datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 5% AXIAL datasheet.pdf
9P,HPI 2.5MM PITCH,SHROUDED, datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE A 16 CKTS LGT 76 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 19MM datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 680MA 83 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 8POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 11A 7.3 MOHM SMD datasheet.pdf