FFF YG19215100J0G
YG19215100J0G picture photo
Mfg. Part Number
YG19215100J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
508 TB RISING CLAMP 180D
Datasheet Download
YG19215100J0G.pdf
Availability of YG19215100J0G
QUANTITY
YG19215100J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YG19215100J0G
Internal Part NumberEIS-YG19215100J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesYG
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level19
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current15A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesHigh Wire Entry Level, Interlocking (Front)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.49 Nm (4.3 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YG19215100J0G
Related LinksYG1921, YG19215100J0G Datasheet, FFF Distributor
YG19215100J0G Details Description
Related parts for YG19215100J0G
IDC CABLE - MSD16K/MC16G/MPK16K datasheet.pdf
POST BINDING HEX HEAD BLUE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 WW datasheet.pdf
IC ENERGY METERING 3PHASE 24SOIC datasheet.pdf
RES SMD 20.5KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 3.32 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN R/A BKWAY HDR GOLD 22POS datasheet.pdf
CAP PMI LARGE LIGHT SHIELD BLACK datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 1.3W DO41 datasheet.pdf