FFF YK11304330J0G
YK11304330J0G picture photo
Mfg. Part Number
YK11304330J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.433" (11.00mm)
Datasheet Download
YK11304330J0G.pdf
Availability of YK11304330J0G
QUANTITY
YK11304330J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YK11304330J0G
Internal Part NumberEIS-YK11304330J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package42
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
SeriesYK113
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits4
Number of Wire Entries4
Pitch0.433" (11.00mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Bottom TerminationSolder Tab
Barrier Type3 Wall (Tri)
FeaturesFlange
Color-
Terminal Screw MaterialSteel
Terminal Screw FinishZinc
Mounting TypeChassis, Panel, Right Angle
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Material - InsulationThermoplastic
Material Flammability RatingUL94 V-0
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YK11304330J0G
Related LinksYK1130, YK11304330J0G Datasheet, FFF Distributor
YK11304330J0G Details Description
Related parts for YK11304330J0G
RES 150K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 6.98 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ADAPTER 256-FBGA COOLRUNNER II datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 75A TO-247 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 630V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS T/H R/A GOLD datasheet.pdf