FFF YK22208030J0G
YK22208030J0G picture photo
Mfg. Part Number
YK22208030J0G
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.250" (6.35mm)
Datasheet Download
YK22208030J0G.pdf
Availability of YK22208030J0G
QUANTITY
YK22208030J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YK22208030J0G
Internal Part NumberEIS-YK22208030J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package112
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
SeriesYK222
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits8
Number of Wire Entries8
Pitch0.250" (6.35mm)
Number of Rows1
Current Rating10A
Voltage Rating250V
Terminal Screw FinishZinc
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YK22208030J0G
Related LinksYK2220, YK22208030J0G Datasheet, FFF Distributor
YK22208030J0G Details Description
Related parts for YK22208030J0G
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 12W datasheet.pdf
WASHER SHOULDER 1/4 NYLON datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 550MW SOD323F datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 41POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:15 1GHZ 52QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
INDUCTOR COMMON MODE 51UH 0.2A datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE -101.3KPA GAUGE datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 850MA 290 MOHM datasheet.pdf