FFF YK50A08230J0G
YK50A08230J0G picture photo
Mfg. Part Number
YK50A08230J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.374" (9.50mm)
Datasheet Download
YK50A08230J0G.pdf
Availability of YK50A08230J0G
QUANTITY
YK50A08230J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YK50A08230J0G
Internal Part NumberEIS-YK50A08230J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
SeriesYK50A
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits8
Number of Wire Entries8
Pitch0.374" (9.50mm)
Number of Rows1
Current Rating30A
Voltage Rating300V
Wire Gauge10-22 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Bottom TerminationSolder Tab
Barrier Type2 Wall (Dual)
FeaturesCover
ColorBlack
Terminal Screw MaterialSteel
Terminal Screw FinishZinc
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Material - InsulationThermoplastic
Material Flammability RatingUL94 V-0
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YK50A08230J0G
Related LinksYK50A0, YK50A08230J0G Datasheet, FFF Distributor
YK50A08230J0G Details Description
Related parts for YK50A08230J0G
JUMPER-H1501TR/A2015N/X 8" datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 50MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
90MM YEL E-STOP NP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
MINIFIT SR HDR ASSY 250 CLIP datasheet.pdf
CAP CER 7PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 240MA 2.268 OHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf