FFF YK60306330J0G
YK60306330J0G picture photo
Mfg. Part Number
YK60306330J0G
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.394" (10.00mm)
Datasheet Download
YK60306330J0G.pdf
Availability of YK60306330J0G
QUANTITY
YK60306330J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YK60306330J0G
Internal Part NumberEIS-YK60306330J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
SeriesYK603
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits6
Number of Wire Entries6
Pitch0.394" (10.00mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Bottom TerminationSolder Eyelets
Barrier Type2 Wall (Dual)
FeaturesFlange
Terminal Screw FinishZinc
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YK60306330J0G
Related LinksYK6030, YK60306330J0G Datasheet, FFF Distributor
YK60306330J0G Details Description
Related parts for YK60306330J0G
BIT HEX 9/64" 1.1" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN COVER DUST 17POS MAT-156 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 3.5MM datasheet.pdf
TAPE PTFE SKIVED 3/4" X 5YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
INSERT MALE 17POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 900V 15A TO-263 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 330VAC AXIA datasheet.pdf