FFF YK60524030J0G
YK60524030J0G picture photo
Mfg. Part Number
YK60524030J0G
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.394" (10.00mm)
Datasheet Download
YK60524030J0G.pdf
Availability of YK60524030J0G
QUANTITY
YK60524030J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YK60524030J0G
Internal Part NumberEIS-YK60524030J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package76
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
SeriesYK605
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits24
Number of Wire Entries24
Pitch0.394" (10.00mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Bottom TerminationSolder Tab
Barrier Type2 Wall (Dual)
Features-
ColorBlack
Terminal Screw MaterialPhosphor Bronze
Terminal Screw FinishZinc
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YK60524030J0G
Related LinksYK6052, YK60524030J0G Datasheet, FFF Distributor
YK60524030J0G Details Description
Related parts for YK60524030J0G
SWITCH KEYLOCK 19MM KEYCODE 025 datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 0.5A SYNC 8MSOP datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 20POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 5.69K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 240V 200MA SOT23 datasheet.pdf
CARD GUIDE VME 8.0" datasheet.pdf