FFF YK70A15030J0G
YK70A15030J0G picture photo
Mfg. Part Number
YK70A15030J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.433" (11.00mm)
Datasheet Download
YK70A15030J0G.pdf
Availability of YK70A15030J0G
QUANTITY
YK70A15030J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YK70A15030J0G
Internal Part NumberEIS-YK70A15030J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
SeriesYK70A
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits15
Number of Wire Entries15
Pitch0.433" (11.00mm)
Number of Rows1
Current Rating-
Voltage Rating-
Wire Gauge8-18 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Bottom TerminationPC Pin
Barrier Type2 Wall (Dual)
Features-
ColorBlack
Terminal Screw MaterialSteel
Terminal Screw FinishZinc
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Material - InsulationThermoplastic
Material Flammability RatingUL94 V-0
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YK70A15030J0G
Related LinksYK70A1, YK70A15030J0G Datasheet, FFF Distributor
YK70A15030J0G Details Description
Related parts for YK70A15030J0G
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 12W datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 35 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 100VDC 2DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
ADAPTER M/F SMA/BMA 18GHZ datasheet.pdf