Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) YM120C30N601
YM120C30N601 picture photo
Mfg. Part Number
YM120C30N601
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
THERMISTOR PTC OCP 600 OHM 25C
Datasheet Download
YM120C30N601.pdf
Availability of YM120C30N601
QUANTITY
YM120C30N601 Order Process
Ship out your order
Specifications of YM120C30N601
Internal Part NumberEIS-YM120C30N601
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesYM120
PackagingBulk
Voltage - Max265V
Current - Max200mA
Current - Hold (Ih) (Max)28mA
Current - Trip (It)40mA
R Min/Max-
Time to Trip-
Package / CaseRadial, Disc
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YM120C30N601
YM120C30N601 Details Description
Related parts for YM120C30N601
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 24V datasheet.pdf
CONN RING 8 AWG #1/4 SOLIS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC SMB datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
BNC CRIMP PLUG FOR BELDEN 9114 datasheet.pdf
MICROFIT BMI RA DR HDR 30AU 8CKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf