Sullins Connector Solutions YMC12DAAN
YMC12DAAN picture photo
Mfg. Part Number
YMC12DAAN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
HI-TEMP CONN HDR .100 DUAL 24POS
Datasheet Download
YMC12DAAN.pdf
Availability of YMC12DAAN
QUANTITY
YMC12DAAN Order Process
Ship out your order
Specifications of YMC12DAAN
Internal Part NumberEIS-YMC12DAAN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions24
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorTan
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YMC12DAAN
Related LinksYMC1, YMC12DAAN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
YMC12DAAN Details Description
Related parts for YMC12DAAN
MOSFET RF N-CHAN 28V 22W NI-780 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 200V 3A SMC datasheet.pdf
DGTL ISO 1KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 1NH 700MA 150 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 500A datasheet.pdf
17 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 737.28MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CABLE IEC TO IEC EXTENSION 6' datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf