FFF YN36015000J0G
YN36015000J0G picture photo
Mfg. Part Number
YN36015000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB RIS CLA 3-ROWS
Datasheet Download
YN36015000J0G.pdf
Availability of YN36015000J0G
QUANTITY
YN36015000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YN36015000J0G
Internal Part NumberEIS-YN36015000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesYN
PackagingBulk
Number of Levels3
Positions Per Level12
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YN36015000J0G
Related LinksYN3601, YN36015000J0G Datasheet, FFF Distributor
YN36015000J0G Details Description
Related parts for YN36015000J0G
CONN EDGECARD 50POS .100" WW datasheet.pdf
TVS DIODE 214VWM 344VC DO201AE datasheet.pdf
CONN TERM SIAMEZE 18-34AWG IDC datasheet.pdf
MODULE 8 POS ASSY datasheet.pdf
RELAY SSR DIN RAIL AC OUT 12A datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 4V RADIAL datasheet.pdf
SBC LYNX SC520 100MHZ datasheet.pdf
4700UF 25V 16X31MM 85C 3500H datasheet.pdf