FFF YO11215000J0G
YO11215000J0G picture photo
Mfg. Part Number
YO11215000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
381 TB WIR PRO 180 SOLID
Datasheet Download
YO11215000J0G.pdf
Availability of YO11215000J0G
QUANTITY
YO11215000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YO11215000J0G
Internal Part NumberEIS-YO11215000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesYO
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level11
Pitch0.150" (3.81mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge16-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Screw ThreadM2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YO11215000J0G
Related LinksYO1121, YO11215000J0G Datasheet, FFF Distributor
YO11215000J0G Details Description
Related parts for YO11215000J0G
IC 10-BIT FET BUS SW 24-TSSOP datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
IC CLOCK SPREAD SPECTRUM datasheet.pdf
MOTOR STARTER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
PLUG 5.08MM 16POS DIN RAIL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 36VOUT 50W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES 121 OHM .3W .005% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 36PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf