FFF YP10215000J0G
YP10215000J0G picture photo
Mfg. Part Number
YP10215000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
381 TB RIS CLA SOLID 2ND
Datasheet Download
YP10215000J0G.pdf
Availability of YP10215000J0G
QUANTITY
YP10215000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YP10215000J0G
Internal Part NumberEIS-YP10215000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package210
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesYP
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level10
Pitch0.150" (3.81mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge16-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side), Mid Wire Entry Level
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Screw ThreadM2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YP10215000J0G
Related LinksYP1021, YP10215000J0G Datasheet, FFF Distributor
YP10215000J0G Details Description
Related parts for YP10215000J0G
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 312.5MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
SHELF FIXED 24X21.6X5.2" BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT 5POS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 154 OHM 1% 10W datasheet.pdf
DC/DC EIGHTH BRICK datasheet.pdf
IC MCU ARM 256KB FLASH 121BGA datasheet.pdf
HDZG F MAXI-POW-TIM datasheet.pdf
INDCTR LIGHT datasheet.pdf
CRYSTAL 19.6608MHZ 18PF SMD datasheet.pdf