FFF YQ046150A0J0G
YQ046150A0J0G picture photo
Mfg. Part Number
YQ046150A0J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
381 TB WIR PRO 2-ROWS-R
Datasheet Download
YQ046150A0J0G.pdf
Availability of YQ046150A0J0G
QUANTITY
YQ046150A0J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YQ046150A0J0G
Internal Part NumberEIS-YQ046150A0J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package450
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesYQ
PackagingBulk
Number of Levels2
Positions Per Level2
Pitch0.150" (3.81mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge16-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
Features-
ColorGreen
Operating Temperature-
Housing Material-
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass
Screw Material - PlatingSteel
Torque - Screw0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Screw ThreadM2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YQ046150A0J0G
Related LinksYQ0461, YQ046150A0J0G Datasheet, FFF Distributor
YQ046150A0J0G Details Description
Related parts for YQ046150A0J0G
IC FET BUS SWITCH 20-BIT 48TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 500V 8A ITO220AC datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 410MA 624.5 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V C0G 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 50POS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT SKT datasheet.pdf