FFF YQ246150A0J0G
YQ246150A0J0G picture photo
Mfg. Part Number
YQ246150A0J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
381 TB WIR PRO 2-ROWS-R
Datasheet Download
YQ246150A0J0G.pdf
Availability of YQ246150A0J0G
QUANTITY
YQ246150A0J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YQ246150A0J0G
Internal Part NumberEIS-YQ246150A0J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesYQ
PackagingBulk
Number of Levels2
Positions Per Level12
Pitch0.150" (3.81mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge16-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
Features-
ColorGreen
Operating Temperature-
Housing Material-
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass
Screw Material - PlatingSteel
Torque - Screw0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Screw ThreadM2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YQ246150A0J0G
Related LinksYQ2461, YQ246150A0J0G Datasheet, FFF Distributor
YQ246150A0J0G Details Description
Related parts for YQ246150A0J0G
SENSOR CURRENT HALL 600A AC/DC datasheet.pdf
IGBT 600V 30A 125W TO220 datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 450MA 450 MOHM datasheet.pdf
LED 2X4MM QUAD LEVEL G,G,Y,G datasheet.pdf
CONN SMD HDR W/L PEG TIN 14POS datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 90 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
Connector Socket 80 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
3" INDOOR LOW VOLT KWIK TWIST datasheet.pdf
OSCILLATOR MEMS 12.5MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 100W datasheet.pdf