| Internal Part Number | EIS-YQ32415000J0G | |
| Standard Package | 60 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Terminal Blocks - Wire to Board | |
| Series | YQ | |
| Packaging | Bulk | |
| Number of Levels | 2 | |
| Positions Per Level | 16 | |
| Pitch | 0.150" (3.81mm) | |
| Mating Orientation | Horizontal with Board | |
| Current | 10A | |
| Voltage | 300V | |
| Wire Gauge | 16-24 AWG | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Wire Termination | Screw - Rising Cage Clamp | |
| Features | Interlocking (Side) | |
| Color | Green | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C | |
| Housing Material | Thermoplastic | |
| Contact Material - Plating | - | |
| Clamp Material - Plating | Brass - Nickel Plated | |
| Screw Material - Plating | Steel - Zinc Plated | |
| Torque - Screw | 0.2 Nm (1.7 Lb-In) | |
| Screw Thread | M2 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | YQ32415000J0G | |
| Related Links | YQ3241, YQ32415000J0G Datasheet, FFF Distributor | |
 | 1754560000 | TERM BLOCK PLUG 2POS STR 7.62MM | datasheet.pdf | |
 | 2381 574 11403 | VARISTOR 25.7V 30A 0805 | datasheet.pdf | |
 | B19JH | SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V | datasheet.pdf | |