FFF YR10015000J0G
YR10015000J0G picture photo
Mfg. Part Number
YR10015000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB RISING CLAMP 180D
Datasheet Download
YR10015000J0G.pdf
Availability of YR10015000J0G
QUANTITY
YR10015000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YR10015000J0G
Internal Part NumberEIS-YR10015000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesYR
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level10
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesHigh Wire Entry Level, Interlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YR10015000J0G
Related LinksYR1001, YR10015000J0G Datasheet, FFF Distributor
YR10015000J0G Details Description
Related parts for YR10015000J0G
RES SMD 27K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" DBL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
POS LIQUID LEVEL SENSOR datasheet.pdf
TOOL LOCATOR datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
N ML CAP/CHN 19.71MM LOOP datasheet.pdf