Omron Automation & Safety Z-15GW2255-MD 1M
Z-15GW2255-MD 1M picture photo
Mfg. Part Number
Z-15GW2255-MD 1M
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH SPDT 15A HINGE ROLLR LEVR
Datasheet Download
Z-15GW2255-MD 1M.pdf
Availability of Z-15GW2255-MD 1M
QUANTITY
Z-15GW2255-MD 1M Order Process
Ship out your order
Specifications of Z-15GW2255-MD 1M
Internal Part NumberEIS-Z-15GW2255-MD 1M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesZ
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating15A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Roller
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleCable Leads
Ingress ProtectionIP62
FeaturesCable Length 1m
Operating Force, Torque200gf
Release Force42gf
Pretravel-
Differential Travel0.031" (0.8mm)
Overtravel0.094" (2.4mm)
Operating Position1.188" (30.2mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Operating Temperature-15°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z-15GW2255-MD 1M
Related LinksZ-15GW22, Z-15GW2255-MD 1M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
Z-15GW2255-MD 1M Details Description
Related parts for Z-15GW2255-MD 1M
RES SMD 42.2KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC RESET MPU LOW PWR SOT23-3 datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 280MA 850 MOHM datasheet.pdf
LED PM INDICATOR FLUSH GRN datasheet.pdf
DIE FIXTURE W/ DIE SET datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1.5A SOT223-5 datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.02% 1/5W 1506 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
Crystal 54.0000MHz 20ppm 8pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CR BRKR THRMMAG 12A 480VAC/65VDC datasheet.pdf