Omron Automation & Safety Z-15GW255-MR 3M
Z-15GW255-MR 3M picture photo
Mfg. Part Number
Z-15GW255-MR 3M
Brief Description
SWITCH SPDT 15A HINGE ROLLR LEVR
Datasheet Download
Z-15GW255-MR 3M.pdf
Availability of Z-15GW255-MR 3M
QUANTITY
Z-15GW255-MR 3M Order Process
Ship out your order
Specifications of Z-15GW255-MR 3M
Internal Part NumberEIS-Z-15GW255-MR 3M
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating15A (AC), 6A (DC)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleCable Leads
Ingress ProtectionIP62
FeaturesCable Length 3m
Operating Force, Torque130gf
Release Force21gf
Pretravel-
Differential Travel0.062" (1.6mm)
Overtravel0.158" (4.0mm)
Operating Position1.188" (30.2mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Operating Temperature-15°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z-15GW255-MR 3M
Related LinksZ-15GW2, Z-15GW255-MR 3M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
Z-15GW255-MR 3M Details Description
Related parts for Z-15GW255-MR 3M
Connector Header 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SCR NON-SENS 200V 10A TO-252AA datasheet.pdf
IC FPGA 597 I/O 780FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A SOT223 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 20MM datasheet.pdf
STRAIN RELIEF datasheet.pdf
RES 2.74 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf