Vishay Semiconductor/Diodes Division Z4KE150AHE3/54
Z4KE150AHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
Z4KE150AHE3/54
Brief Description
DIODE ZENER 150V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
Z4KE150AHE3/54.pdf
Availability of Z4KE150AHE3/54
QUANTITY
Z4KE150AHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of Z4KE150AHE3/54
Internal Part NumberEIS-Z4KE150AHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLDD-017-2013-Rev-0 09/Dec/2013
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)150V
Tolerance±5%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)1000 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 113.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 500mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z4KE150AHE3/54
Related LinksZ4KE150, Z4KE150AHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
Z4KE150AHE3/54 Details Description
Related parts for Z4KE150AHE3/54
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 40.2KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 25V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 0.154 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf