Zilog Z84C0010FEC00TR
Z84C0010FEC00TR picture photo
Mfg. Part Number
Z84C0010FEC00TR
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU Z80 10MHZ 44QFP
Datasheet Download
Z84C0010FEC00TR.pdf
Availability of Z84C0010FEC00TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
Z84C0010FEC00TR Order Process
Ship out your order
Specifications of Z84C0010FEC00TR
Internal Part NumberEIS-Z84C0010FEC00TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesZ80
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorZ80
Number of Cores/Bus Width1 Core, 8-Bit
Speed10MHz
Co-Processors/DSP-
RAM Controllers-
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Security Features-
Package / Case44-LQFP
Supplier Device Package44-QFP
Additional Interfaces-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z84C0010FEC00TR
Related LinksZ84C001, Z84C0010FEC00TR Datasheet, Zilog Distributor
Z84C0010FEC00TR Details Description
Related parts for Z84C0010FEC00TR
CONN HEADER .100 DUAL STR 6POS datasheet.pdf
RES SMD 20.5 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .015-.022" .225" datasheet.pdf
IC DATA ACQ SYSTEM 12BIT 20-DIP datasheet.pdf
CONN RCPT IDC 60POS 24-22AWG datasheet.pdf
RES 511 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 1W DO216 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 1.8V datasheet.pdf