Zilog Z84C2006FEC
Z84C2006FEC picture photo
Mfg. Part Number
Z84C2006FEC
Manufacturer
Product Category
Interface - Specialized
Brief Description
IC 6MHZ Z80 CMOS PIO 44-QFP
Datasheet Download
Z84C2006FEC.pdf
Availability of Z84C2006FEC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
Z84C2006FEC Order Process
Ship out your order
Specifications of Z84C2006FEC
Internal Part NumberEIS-Z84C2006FEC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package96
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Specialized
SeriesZ80
Packaging*
ApplicationsI/O Controller
Interface-
Voltage - Supply-
Package / Case*
Supplier Device Package*
Mounting Type*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z84C2006FEC
Related LinksZ84C2, Z84C2006FEC Datasheet, Zilog Distributor
Z84C2006FEC Details Description
Related parts for Z84C2006FEC
RES SMD 30 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT PSEUDO-DIFF 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.50V SC70-3 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-SSOP datasheet.pdf
OSC XO 27.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 340K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE STR-R/A 3POS FMAL/FMAL 6M datasheet.pdf