Sullins Connector Solutions ECM15DRST-S288
ECM15DRST-S288 picture photo
Mfg. Part Number
ECM15DRST-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND
Datasheet Download
ECM15DRST-S288.pdf
Availability of ECM15DRST-S288
QUANTITY
ECM15DRST-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECM15DRST-S288
Internal Part NumberEIS-ECM15DRST-S288
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECM15DRST-S288
Related LinksECM15DR, ECM15DRST-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECM15DRST-S288 Details Description
Related parts for ECM15DRST-S288
CAP CER 6800PF 200V X7R 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 158 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SL 7.62HP/12/90LF 3.2SN OR BX datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 161POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
BCA-508X15- 2 BK datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf