Zilog Z8F011AHJ020SG2156
Z8F011AHJ020SG2156 picture photo
Mfg. Part Number
Z8F011AHJ020SG2156
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC ENCORE MCU 1K FLASH 28SSOP
Datasheet Download
Z8F011AHJ020SG2156.pdf
Availability of Z8F011AHJ020SG2156
QUANTITY
Z8F011AHJ020SG2156 Order Process
Ship out your order
Specifications of Z8F011AHJ020SG2156
Internal Part NumberEIS-Z8F011AHJ020SG2156
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package47
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesEncore!® XP®
PackagingTube
Core ProcessoreZ8
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityIrDA, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size1KB (1K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size16 x 8
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 3.6 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package28-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z8F011AHJ020SG2156
Related LinksZ8F011AHJ, Z8F011AHJ020SG2156 Datasheet, Zilog Distributor
Z8F011AHJ020SG2156 Details Description
Related parts for Z8F011AHJ020SG2156
IC PANELBUS DVI REC 100-HTQFP datasheet.pdf
CONN HEADER VERT DUAL 68POS GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
3M 4936 VHB 1" SQ - 5/PACK datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV 4CH TRANS 16DIP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 3.1, Superspeed+ 9 Position Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.5V datasheet.pdf
LC2MOS Complete, 12-Bit, 100 kHz, Sampling ADCs IC datasheet.pdf