Zilog Z8F0131QH020EG
Z8F0131QH020EG picture photo
Mfg. Part Number
Z8F0131QH020EG
Brief Description
IC ENCORE XP MCU FLASH 1K 20QFN
Datasheet Download
Z8F0131QH020EG.pdf
Availability of Z8F0131QH020EG
QUANTITY
Z8F0131QH020EG Order Process
Ship out your order
Specifications of Z8F0131QH020EG
Internal Part NumberEIS-Z8F0131QH020EG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package490
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesEncore!®
PackagingTray
Core ProcessoreZ8
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LED, POR, PWM, WDT
Number of I/O17
Program Memory Size1KB (1K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 3.6 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case20-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z8F0131QH020EG
Related LinksZ8F0131, Z8F0131QH020EG Datasheet, Zilog Distributor
Z8F0131QH020EG Details Description
Related parts for Z8F0131QH020EG
CAP CER 82PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC LATCH TRANSP OCT 3ST 20SOP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 10% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC TRANSCVR 16BIT N-INV 48SSOP datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 20POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 35POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SCKT datasheet.pdf
FUSE GLASS 5A 350VAC 2AG datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf