Zilog Z8F042ASJ020SG2156
Z8F042ASJ020SG2156 picture photo
Mfg. Part Number
Z8F042ASJ020SG2156
Brief Description
IC ENCORE MCU 4K FLASH 20SOIC
Datasheet Download
Z8F042ASJ020SG2156.pdf
Availability of Z8F042ASJ020SG2156
QUANTITY
Z8F042ASJ020SG2156 Order Process
Ship out your order
Specifications of Z8F042ASJ020SG2156
Internal Part NumberEIS-Z8F042ASJ020SG2156
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package27
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesEncore!® XP®
PackagingTube
Core ProcessoreZ8
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityIrDA, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Number of I/O23
Program Memory Size4KB (4K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size128 x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package20-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z8F042ASJ020SG2156
Related LinksZ8F042ASJ, Z8F042ASJ020SG2156 Datasheet, Zilog Distributor
Z8F042ASJ020SG2156 Details Description
Related parts for Z8F042ASJ020SG2156
RES 3.0K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 3V SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 630V NP0 1825 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-HTSSOP datasheet.pdf
LED RED CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.18K OHM 1% 20W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC datasheet.pdf