Zilog Z8F1601VN020SC
Z8F1601VN020SC picture photo
Mfg. Part Number
Z8F1601VN020SC
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC ENCORE MCU FLASH 16K 44-PLCC
Datasheet Download
Z8F1601VN020SC.pdf
Availability of Z8F1601VN020SC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
Z8F1601VN020SC Order Process
Ship out your order
Specifications of Z8F1601VN020SC
Internal Part NumberEIS-Z8F1601VN020SC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package25
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesEncore!®
PackagingTube
Core ProcessoreZ8
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O31
Program Memory Size16KB (16K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case44-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z8F1601VN020SC
Related LinksZ8F1601, Z8F1601VN020SC Datasheet, Zilog Distributor
Z8F1601VN020SC Details Description
Related parts for Z8F1601VN020SC
IC ENCORE MCU FLASH 8K 20SSOP datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPDT 2A 3V datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS .100" DL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 12V 2A 7.3W OUTPUT datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON K 2.6-3.5MM WHITE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
Connector Receptacle 17 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20A 80V TO-262AA datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.8V SNT-4A datasheet.pdf